MARKA BONUS GİRİS
5000TL
8000TL
5000TL
3000TL
5050TL
4000TL
1500TL
4000TL
5000TL
1000TL
6500TL
8000TL
3000TL
5000TL
5000TL
Kategoriler: Genel

Futsal Nedir ve Nasıl Oynanır?

Futsal sporu Uruguay’da doğmuştur. Bu ülke Amerika kıtasında yer almaktadır. Bugün dünya çapında oynanmaktadır. Brezilya uzun yıllar boyunca bu sporu domine etmiştir. Futboldaki başarısı onu küresel bir fenomen haline getirmiştir. indoAyrıca futbol hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz veya mini futbol Genellikle “futbol” olarak adlandırılır. Sporun kuralları biraz farklıdır. Sporun kendi kuralları vardır ve farklı şekilde oynanır. Kalelerin boyutu ve zemin türü farklıdır. Zemin seçilecektir. Erkekler için spor ayakkabı Bunlar futbol kramponlarıyla aynı şey değildir.

Tişörtler maçta giyilecek Erkekler için spor giyim Ürünler de oyuna uygun beklentileri karşılamalıdır. Size futsal hakkında bilmeniz gereken tüm bilgileri vereceğiz.

Futsal nedir?

Sahalar bir basketbol sahası büyüklüğündedir. Futsal bu kapsamda oynanabilen bir oyundur. Hentbol, futbol ve basketbolun bir araya getirilmiş halidir Bu bir spor dalıdır. Seyirciler iç ve dış saha maçlarında eğlenmeyi bekleyebilirler. Kaleci dahil beş oyuncudan oluşan takımların mücadelesinde maksimum yedek oyuncu sayısı yedidir.

O halde futsal tam olarak nedir? Bu isim, İspanyolca/Portekizcede futbol/futebol kelimelerinin ilk heceleri ile Fransızca/İspanyolcada salie/sala kelimelerinin son hecelerinin birleştirilmesiyle oluşturulmuştur. Farklı ülkelerde birçok ulusal futsal takımı var. Ülkemizin de 15 yılı aşkın bir süredir gelişmekte olan bir milli futbol takımı bulunmaktadır.

Futsal Tarihçesi

Futsalın ilk kez 1930 yılında bir Güney Amerika ülkesi olan Uruguay’da oynandığına inanılmaktadır. Beş oyuncuyla oynanan ilk oyundan bu yana zaman içinde kurallar değişmiştir. 1965 yılından bu yana turnuvalar düzenlenmektedir ve kurallar artık uluslararası düzeyde kabul görmektedir. Güney Amerika Kupası en zorlu maçtır.

Brezilya futsalda en başarılı olan ülkedir. Brezilya o kadar başarılıdır ki onlarca yıldır salon futbolu şampiyonlukları kazanmaktadır. FIFA bu sporu 1989 yılında devraldı ve ertesi yıl Hong Kong’da ve Hollanda’da düzenledi. Brezilya bu müsabakaları kazandı.

Futsal Tarihi

Futbolda büyük başarılar elde etmiş, dünya çapında üne sahip bir futbolcu Pele, Zico ve Bebeto Türk oyuncu gibi bazı sporcuların etkileyici futsal yeteneklerine sahip olduğunu da hatırlayabilirsiniz. Amerika’dan Avrupa’ya birçok ülkede popüler olan bu oyunun kendine has takipçileri var. Son yıllarda ünlülerin de ilgisiyle popülerleşen sporun gelecekte daha da popülerleşeceğini bilmekte fayda var.

Futsal Futbolunun Kuralları Nelerdir?

Futsalın kuralları futboldan farklıdır. Salon futbolunun kurallarını öğrenerek bir adım öne geçebilirsiniz.

 • Mini futbol sahasının uzunluğu 38 ila 42 metre arasındadır. Oyun alanı 18 ila 25 metre genişliğindedir.
 • Futsal filesi 3 metre uzunluğunda ve 2 metre genişliğinde olmalıdır.
 • Sadece 2 oyuncu kaldığında müsabaka iptal edilir.
 • Erkek veya kadin spor gi̇yi̇m Spora özgü ürünler gereklidir. Sporcular forma, şort ve tozluk giyerler. Kaleciler eşofman giyebilir.
 • Her sporcu ayrıca erkek veya kadın forması giyebilir Kadın Spor Ayakkabımodelleri̇ terci̇h ederi̇m.
 • Yarışma 20’şer dakikalık iki devreye ayrılır ve toplam oyun süresi 40 dakikadır.
 • Hakemler top tavana değdiğinde süreyi durdurur. Top tavana çarptığında oyun “taş atma” olarak adlandırılır.
 • Sahada forma giyen sporcu sayısı 1 ila 15 arasında değişebilir.
 • Maçtan dört hakem sorumludur. İlk hakem en büyük yetkiye sahiptir.
 • Bir oyuncu sahayı terk ettiğinde geri dönemez. Sahaya yedek bir oyuncu getirilir.
 • Serbest vuruşlar için rakip takım oyuncularının topun bulunduğu yerden en az beş metre uzakta olması gerekir.
 • Oyuncu ayrıca vuruşu 4 saniye içinde yapmalıdır. Eğer oyuncu/takım bu süreyi aşarsa, vuruşu onlar yapar.
 • Taç atışı ayakta duran oyuncular tarafından kullanılır.
 • Taç atışı gol atmak için kullanılamaz.

Futsal nasıl oynanır

Futsal maçının başlangıcında başlama vuruşunu yapacak takımı ve kaleyi belirlemek için kura kullanılır. Devrenin başında kaleler değişecek ve ilk kurayı kazanan takım devre arasında da topa vuracaktır. Başlama vuruşunun her maçın başında, her golden sonra ve ilk yarının sonunda yapıldığını bilmelisiniz. Eğer uzatmalar gerekiyorsa, başlama vuruşu ikinci yarının başında da yapılacaktır. Bununla birlikte, Başlama vuruşundan gol atılamaz. Bu vuruş sırasında oyuncu diğer takımın topundan en az 3 metre uzakta olmalıdır. Başlama vuruşu orta sahanın ortasından yapılır ve hakem işareti bekler. Bu vuruş oyunu başlatır. Başlama vuruşunu yapan oyuncunun, başka bir oyuncu topa dokunmadan önce topa ikinci kez dokunmasına izin verilmez. Eğer bunu yaparsa, diğer takım endirekt serbest vuruş kullanma hakkına sahip olur.

Futsal Kuralları Nedir?

Top kale çizgisini ve direklerin arasını geçtiğinde gol atabilirsiniz. Hücum oyuncusunun elleri veya kolları topa temas etmemelidir. Eşit sayıda gol olması durumunda beraberlik ilan edilir. Bir turnuvada beraberlik varsa, maçı bitirmek için uzatmalar oynanabilir ve penaltılar kullanılabilir.

Salon futbolu, fauller ve kötü davranışlar söz konusu olduğunda diğer oyunlarla aynı kurallara sahiptir. Eğer bir faul yapılırsa, kart veya ceza ile sonuçlanabilir. Hakemler kuralları ihlal eden oyuncuları cezalandırır.

Futsal Türkiye’de ve dünyada oynanmaktadır

Ülkemiz yakın zamanda FIFA’ya bağlı bir salon futbolu milli takımı kurmuştur. Türkiye’nin futsal milli takımı 2005 yılından beri uluslararası alanda mücadele etmektedir. Türkiye’den çok az profesyonel salon futbolcusu olduğu için genellikle Benelüks oyuncuları transfer ediliyor.

Türkiye’nin ilk futsal milli takım maçında futbolcu Ümit Davala kaptanlık yapmıştır. Maçta takımımız Romanya’ya yenilmesine rağmen ilk kez üç gol attık. Türkiye’nin en büyük futsal zaferi 2007 yılıydı. Türkiye Arnavutluk’u 6-3 yendi. Türkiye milli takımı 2012 yılında Hırvatistan’da düzenlenen Avrupa Şampiyonası’na katılmaya hak kazandı. Uluslararası sahnede yarışmaya devam ediyorlar. Ayrıca Sercan Görgülü 2015 yılından beri Türk milli takımının teknik direktörlüğünü yapmaktadır.

Brezilya, İspanya ve İtalya bu sporda dünyanın en iyi ülkeleridir. Brezilya 2012 yılına kadar düzenlenen dünya şampiyonalarında 7 madalya kazanmıştır. İspanya 6 madalya ile ikinci sırada yer alırken, onu 3 altın madalya ile İtalya takip ediyor.

Skechers, salon futbolu oynamak için ihtiyacınız olan tüm ürünleri sunar. Rahat kıyafetler ve ayakkabılar performansınızı en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olacaktır. Skechers çok çeşitli ürünler sunuyor. Şimdi sipariş verin ve maçta en iyi performansınızı gösterin! Alışveriş için zaman kaybetmeyin!

Ayrıca Oku:

Tarafından yayınlandı
APHEX