MARKA BONUS GİRİS
5000TL
8000TL
5000TL
3000TL
5050TL
4000TL
1500TL
4000TL
5000TL
1000TL
6500TL
8000TL
3000TL
5000TL
5000TL
Kategoriler: Genel

Kreatin Ne Zaman Alınmalı? Kreatin Egzersizden Önce mi Sonra mı Alınmalıdır?

Kreatin en iyi antrenmandan sonra kullanılır. Bu besin genellikle antrenmandan sonra alınır. En iyi karbonhidratlarla birlikte alınır. Tek dozda alınan üç gram kreatin yeterlidir. Eğer kişi yükleme aşamasındaysa, 3 gramlık dozu tüm güne yayabilir.

Müsabakalarda yarışan sporcuların kreatin alım saatleri değişebilir. Bu sporcular antrenman öncesi ve sonrası kreatin tüketmelidir. Anında etki göstermesi bunun ana nedenidir. 3 gram kreatinin etkisi tam bir hafta boyunca sürer.

Kreatin Ne Zaman Alınmalıdır?

Bireylerin spordan önce veya sonra kreatin almak için farklı tercihleri vardır. Antrenmandan 30 dakika önce kreatin alan kişiler, yarım saat önce almayı tercih edeceklerdir. İlk doz en iyi şekilde karbonhidrat veya protein bazlı bir içecekle birlikte alınır. Bu içeceklerle birlikte ikinci doz alınmalıdır. Antrenmandan 30 dakika önce tüketilen kreatin kaslardaki enerji tüketimini artırır. Yapı kreatin ile doyurulur.

Egzersizden sonra kreatin tüketimi kas kütlesinin yenilenmesine yardımcı olabilir. Büyüme gerçekleşir ve kas hücrelerinin hacmi artar. İnsüline benzer büyüme faktörü, dozu en üst düzeye çıkarmak için devreye girer. Egzersizden sonra alınan kreatin, kasları hazır hale getirir. Bu sırada kreatini karbonhidratlarla birleştirmek en iyisidir.

Kreatin içmenin en iyi yolu nedir?

Kreatin en iyi protein veya karbonhidrat içeren bir içecekle tüketilir. Kreatin, spor salonunda yoğun egzersiz yapan kişiler için faydalıdır. Bu maddenin yavaş yapılan aerobik egzersiz üzerinde hiçbir etkisi yoktur. Bu madde açısından zengin gıdalar tüketiyorsanız kreatin takviyesi yapmanın bir faydası olmayabilir.

Kreatin içeceği hazırlama talimatları aşağıda listelenmiştir:

  • 3 g kreatin monohidrat hazırlamak gerekir. Kreatin Monohidrat en güvenilir supplement yapısıdır. Bunun yerine sıvı, nitrat veya etil ester kullanabilirsiniz.
  • Bu karışım 400 ml su ile birleştirilir.
  • Su yerine 400 ml proteinli shake kullanabilirsiniz.

Yüksek Kreatin Kinaz Ne Anlama Gelir?

Kreatin Kinaz vücudun iskelet ve kalp sistemine zarar verebilir. Temel bir hücresel element olan bu madde çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir. Kreatin kinazın kan seviyesi yükseldiğinde vücuttaki kas hasarı da artacaktır.

Kas hastalığının tedavisinde etkili olabilecek tek faktör Kreatin Kinaz değildir. Kas hastalığının nedenini belirlemek birçok klinik tanı gerektirir. Doğru tanı koymak için troponin veya kreatinin gibi vücuttaki elektrolit seviyelerinin kontrol edilmesi önemlidir.

Kreatin kilo alımına neden olabilir mi?

Kreatin, protein takviyeleri ile birlikte tüketildiğinde kilo alımına neden olabilir. Bu kilo alımları genellikle ödemden kaynaklanır. Kreatinin besin takviyesi olarak alınması önemlidir. Kreatin monohidrat, protein için ana yapı taşıdır. Kreatin monohidratın yüksek konsantrasyonu, onu insan vücudu için hayati bir yakıt haline getirir.

Kreatin, kas kütlesini artırdığı gösterilen bir maddedir. Ancak yorgunluk da azalır. Bu maddenin kilo almak isteyen kişiler üzerinde olumlu etkileri vardır. Bazı insanlar kreatinin kilo alımına neden olabileceği gerçeğinin bir yan etki olduğuna inanmaktadır.

Ayrıca Oku:

Tarafından yayınlandı
APHEX